Dysleksja

Reklama

Zajęcia grupowe

Reklama

Wczesne wspomaganie rozwoju

Reklama

Integracja sensoryczna

Reklama

Mediacje rodzinne

Reklama


Designed by:

Witamy na stronie poradni SENSO

senso

Co to jest mediacja?

 

Mediacja rodzinna jest procesem rozwiązywania konfliktów rodzinnych przy udziale osoby trzeciej – mediatora. W procesie tym skonfliktowane strony – małżonkowie (partnerzy) - będące często w trakcie separacji lub rozwodu dochodzą do satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Mediacja uwzględnia potrzeby obu stron, a także zaangażowanych w konflikt dzieci, których potrzeby są szczególnie ważne. Wspólna rozmowa w procesie mediacyjnym dotyczy różnych możliwości rozwiązań. Mediator pomaga stronom budować wzajemne zaufanie oraz ułatwia komunikację między skonfliktowanymi członkami rodziny.

Mediacja rodzinna nie musi dotyczyć wyłącznie małżonków w trakcie rozwodu czy separacji. Może ona ułatwić porozumienie również między rodzicami a dorastającymi dziećmi, a także innymi członkami rodziny. W rodzicielstwie zastępczym może stanowić narzędzie dla budowania porozumienia między opiekunami zastępczymi a rodziną dziecka.

 

Specyfika mediacji rodzinnych  

 

Mediacje w konfliktach rodzinnych związane są ze specyficzną naturą sporu. Jest to konflikt między osobami związanymi silną, często długotrwałą relacją emocjonalną, w którym mogą uczestniczyć inni członkowie rodziny, najczęściej wspólne dzieci. Kryzys w małżeństwie, związany z rozstaniem w istotny sposób wpływa na poczucie własnej wartości i kompetencji stron, wiąże się z poczuciem porażki jednej lub obydwu ze stron, zmianami w zakresie opieki nad dziećmi, a także często z bardzo dużymi zmianami materialnymi.   W konflikt włączone są z reguły inne osoby bliskie, których reakcje na sytuację w rodzinie mogą powodować eskalację napięcia, nasilenie negatywnych emocji małżonków wobec siebie.  

Jedną z ważniejszych kwestii do rozważenia w trakcie mediacji w sprawach związanych z kryzysem małżeńskim jest sytuacja dziecka w rodzinie. Obecność mediatora pomaga małżonkom dostrzec trudną sytuację dziecka i wspólnie ustalić sposób realizacji jego potrzeb niezależnie od decyzji podjętych przez dorosłych. Dziecko nie może być uczestnikiem sporu, sprzymierzeńcem którejkolwiek ze stron. Mediacja pomaga stronom odróżnić role małżeńskie od ról rodzicielskich i wypracować ustalenia, gwarantujące dziecku poczucie bezpieczeństwa i przynależności do obojga rodziców.  

 

Diagnoza i opiniowanie

Wczesne wspomaganie rozwoju

Rejestracja wizyt

         poniedziałek-piątek  

        godz. 08.00 - 18.00


       +48  506 957-747

    info@poradnia-senso.pl

 

       +48  502 52 46 26

Licznik odwiedzin

418744
DzisiajDzisiaj73
W tym tygodniuW tym tygodniu431
W tym miesiącuW tym miesiącu1018
WszystkieWszystkie418744

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości